Հայաստանի ազգային պատկերասրահ
Ժան Կազանչյանի անհատական ցուցահանդես
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվելու է ֆրանսահայ հայտնի նկարիչ Ժան Կազանջյանի (ծնվ. 1938) գործերի ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսը կգործի 2014 թվականի մայիսի 2-ից 27-ը:
Փարիզում ապրած տարիներին Ժան Կազանջյանը չի հետևել արտահայտչական միայն մի ձևի, չի հարել արվեստի իշխող որևէ շարժման, նա ընտրել է տեսողական ուրույն ուղով ընթանալու ազատությունը: Հարավային Կալիֆոռնիայում հաստատվելուց ի վեր Կազանջյանի արվեստի հատկանշական գիծն է դառնում սյուրռեալիզմի և փոփ -մշակույթի փոխներգործությունը:
“Pille ou face” (Գիր թե արծիվ) հսկայական եռանկարը բաղկացած է երեք պաննոյից, որոնցից յուրաքանչյուրն իր հերթին կազմված է երեք մասից, իսկ միասին դրանք ստեղծում են մեկ միասնություն: Այդ միասնությունը ներկայացնում է տիեզերքի մի մաս իր չորս տարրերով` օդ, ջուր, հող և հուր: Պարողների արտացոլվող տեսիլքը մտածել է տալիս մարդկային արժեքների վաղանցիկության մասին: Երկն այստեղ ընթացքի մեջ է:
Իր ,,պաստառ-նկարներում,, Կազանջյանը ստվերների և ուրվագծերի փոխներթափանցման միջոցով ստեղծում է մի ուշագրավ խորություն: 90-ական թթ. ի վեր արվեստագետը սկսում է տեղադրել նկարված կտավից մոտավորապես մեկուկես մատնաչափ հեռու գտնվող՝ գրեթե աննշմար թափանցիկ պաստառ: Դիտելով այն մոտիկից, նկատում ենք, որ պաստառը փոխանցում է սեփական նկարված պատկերը, իսկ երբ սևեռում ենք մեր հայացքն այդ երկպատկեր հարթության վրա, աստիճանաբար սկսում ենք ընկալել մի պատկերը մյուսի միջով, մյուսի հետ և միմյանց մեջ:
Ցուցահանդեսում ներկայացված երկերն ի հայտ են բերում Կազանջյանի ստեղծագործության բազմազան շերտերը` եռաչափ մինչև առավել ֆորմալ դրվագանկարներն ու պղնձի վրա արված օֆորտները: Պատկերահանդեսում տեղ են գտնելու ավելի քան հիսուն աշխատանք, որոնք ներառում են քաղաքային բնանկարներ, նաև՝ հայկական թեմաներ, ինչպիսիք են՝ Արշիլ Գորկու դիմանկարների շարքը, գաղթի նկարաշարը, ինչպես նաև՝ անդրադարձ որոշ սրբապատկերային գործերի. Լեոնարդո դա Վինչիի կամ Միքելանջելոյի ստեղծագործություններին:
Բրունո Բրունիի աշխատանքների հետահայաց ցուցադրություն
Սույն թվականի ապրիլի 26-ից մինչև հունիսի 2-ը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կկայանա իտալացի արվեստագետ Բրունո Բրունիի աշխատանքների հետահայաց ցուցահանդեսը, որը կազմակերպվում է ՀՀ Նախագահի բարձր հովանու և Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատան հովանու ներքո:
Բրունո Բրունին ծնվել է Գրադարայում` Իտալիայի Պեզարո և Ուրբինո շրջանում: Այնուհետև տեղափոխվել է Համբուրգ և ընդունվել Գեղեցիկ Արվեստների Ակադեմիա (Hochschule für bildende Künste):
1970-ական թվականներին Բրունին հայտնի է դառնում միջազգային արվեստի աշխարհում որպես լիտոգրաֆիստ, նկարիչ և քանդակագործ: 1977թ.-ին նա հաղթում է Լիտոգրաֆիայի Senefeld միջազգային մրցույթում: Սկզբնական շրջանում նրա արվեստի վրա մեծ ազդեցություն են ունեցել գերմանացի էքսպրեսիոնիստները` Օտտո Դիքսը և Ջորջ Գրոսը, ինչպես նաև իտալացի անտիկ վարպետները: Բրունո Բրունին մասնավորապես այն քիչ լիտոգրաֆիստ արվեստագետներից մեկն է, ով «նկարում է ողջ աշխատանքը անմիջապես քարի վրա»:
Ազգային պատկերասրահում կազմակերպվող ցուցահանդեսի առիթով լույս կտեսնի նրա աշխատանքների կատալոգը`հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն և իտալերեն լեզուներով: Իտալական Ռենկո շինարարական կազմակերպությունը հանդիսանում է ցուցահանդեսի բացառիկ հովանավորը:
Կարեն Միքայելյան «Государство, оно, вероятно скоро вами заинтересуется» գրքի շնորհանդես
2013 թ. դեկտեմբերի 28-ին ժամը 13:00 Հայաստանի ազգային պատկերասրահի որմնանկարների սրահում տեղի կունենա «Новое время» թերթի փոխխմբագիր, արվեստաբան, լրագրող Կարեն Միքայելյանի «Государство, оно, вероятно скоро вами заинтересуется» խորագրով գրքի շնորհանդեսը: Գիրքը ներառում է հեղինակի 1993-2013 թթ. «Новое время» թերթում տպագրված շուրջ 100-ից ավելի հոդվածներ: Ժողովածուում Կարեն Միքայելյանն անդրադառնում է ժամանակակից հայ արվեստագետների ստեղծագործություններին, լուսաբանում բազմաթիվ ցուցահանդեսներ, մշակութային կյանքում տեղի ունեցող կարևորագույն երևույթներ, հրապարակում` նաև հետաքրքիր հարցազրույցներ: Կարեն Միքայելյանի «Государство, оно, вероятно скоро вами заинтересуется» ժողովածուն նախատեսված է արվեստասեր հասարակայնության լայն շրջանակների համար:
Հենրիկ Սիրավյանի ծննդյան 85-ամյա հոբելյանին նվիրված հուշ-ցերեկույթ և ցուցահանդեսի բացում
2013թ. դեկտեմբերի 21-ին, ժ. 14.00 Հայաստանի ազգային պատկերասրահում տեղի կունենա գեղանկարիչ Հենրիկ Սիրավյանի ծննդյան 85- ամյա հոբելյանին նվիրված հուշ- ցերեկույթը և ցուցահանդեսի բացումը: Հուշ – ցերեկույթի շրջանակներում կկայանա նաև “Սիրավ. Դու հավերժող իմ Հայաստան” տեսաֆիլմի ցուցադրությունը:
Գեղանկարիչ Հենրիկ Սիրավյանը ծնվել է 1928 թ. Երևանում: 1943-1948 թթ. ուսանել է Փ. Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարանում, հետագայում` 1948-1954 թթ., ուսումը շարունակել է Երևանի Գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի գեղանկարչության բաժնում: 1954 թ. - ից մասնակցել է ցուցահանդեսների, 1956 թ-ից Հայաստանի նկարիչների միության անդամ է եղել:
Նկարիչը ստեղծագործել է ամենատարբեր ժանրերում` տուրք տալով առավելապես հայրենի եզերքի բնապատկերներին: 1950-ական թթ. 2-րդ կեսին ձևավորվում էր խորհրդահայ մոնումենտալ–դեկորատիվ գեղանկարչությունը, որի վառ ներկայացուցիչներից էին ժամանակի երիտասարդ նկարիչներ Հ. Զարդարյանը, Վան Խաչատուրը և Հ. Սիրավյանը: 1958-1968 թթ. Մ. Սարյանի ղեկավարությամբ նկարիչն իրականացնում է “Հայաստան” (1966) եռապատկեր որմնանկարը Սունդուկյանի անվան պետական թատրոնի ճեմասրահում: 1962 թ. Սիրավյանը մասնակցում է պատմական “Հինգի ցուցահանդեսին”.
(Ա. Ղափանցյան, Լ. Բաժբեուկ-Մելիքյան, Ալ. Գրիգորյան, Մ. Ավետիսյան, Հ. Սիրավյան): Նույն` 1962 թ. մրցանակի է արժանացել Մոսկվայում անցկացվող համամիութենական երիտասարդական ցուցահանդեսում “Լ. Բաժբեուկ-Մելիքյանի” դիմանկարի համար: Այս տարիներին ստեղծած որմնանկարներն ու ապակու վրա կատարված նկարները (վիտրաժները) զարդարում են Հայաստանի գրողների միության նախագահության ճեմասրահը, Էջմիածնի Գևորգյան ճեմարանի Կոմիտասի թանգարանի գմբեթը (Հ. Հակոբյանի, Ա. Մելքոնյանի հետ) և այլն: 1977 թ. գեղանկարիչը ստանում է Հայաստանի վաստակավոր նկարչի կոչում:
Սիրավյանի հաստոցային աշխատանքների ճնշող մեծամասնությունը կազմում են գյուղական, ճարտարապետական լիրիկական, մոնումենտալ հնչողությամբ զուսպ բնանկարները, այլաբանորեն իմաստավորված թեմատիկ հորինվածքները:
Սուրեն Սաֆարյանի գրաֆիկական աշխատանքների ցուցահանդես
Նոյեմբերի 29-ին, ժամը 15-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում կբացվի ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Սուրեն Սաֆարյանի 90-ամյակին նվիրված ստեղծագործությունների ցուցահանդեսը:
Իր ստեղծագործական նվաճումներով Սուրեն Սաֆարյանի արվեստը նշանավորել է դարաշրջանի ճշմարիտ շունչն ու ոգին: Ժամանակի առաջատար գաղափարներին դավանած, գեղանկարչական տարբեր դպրոցներին ու ուղղություններին, համաշխարհային կերպարվեստի գլուխգործոցներին քաջ ծանոթ նկարիչն ընդլայնել է ռեալիզմի ընկալման սահամանները՝ ստեղծելով ինքնատիպ ու արդիաշունչ արվեստ:
Սաֆարյանը հայկական կերպարվեստ մուտք է գործել որպես թեմատիկ-կոմպոզցիոն, ժանրային նկարների, հոգեբանական-զուսպ դիմանկարների, հավաքական-քնարական բնապատկերների վարպետ:
Ստեղծագործական լայն ընդգրկման տեր արվեստագետն աշխատել է գեղանկարի, ունիկալ ու տպագրական գրաֆիկայի բնագավառներում, աչքի ընկել տեխնիկական բազմազան ու ինքնատիպ հնարներով: Նկարչի ստեղծագործության կարևոր տեղ ունեն արտասահմանյան նկարաշարերը, ճամփորդական ճեպանկարներն ու էտյուդները: Տեղական կոլորիտի յուրօրինակությամբ հագեցած, գծանկարի պլաստիկ ու ամուր արտահայտչականությամբ բնորոշվող գրաֆիկական թերթերը պատկերում են Բուդապեշտի, Նադմարոշի, Բոլոնյայի քաղաքային տեսարաններ, շենքերի, հուշարձանների ու կամուրջների ուրվանկարներ, մարդկային տիպական կերպարներ, որոնք ունեն կենդանի տպավորության ու սուր դիտողականության կնիք:
Նկարչի ընտանիքի հավաքածուից ցուցադրվող շուրջ հինգ տասնյակ գրաֆիկական թերթերի մեծ մասը ներկայացվում է առաջին անգամ: Կամերային ռետրոսպեկտիվ ցուցադրությունն ընդգրկում է արվեստագետի ստեղծագործության նշանակալից բոլոր փուլերը:
Մուշեղ և Միքայել Մարտիրոսյան-Չալոյանների գորգերի հավաքածուի ցուցահանդես
Նոյեմբերի 23-ին Հայաստանի Ազգային Պատկերասրահում տեղի կունենա Մուշեղ և Միքայել Մարտիրոսյան-Չալոյանների գորգերի հավաքածուի ցուցահանդեսը նվիրված Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 22-ամյակին:
Մուշեղ և Միքայել Չալոյանների գորգերի հավաքածու
Գործվածքի հարուստ ու համապարփակ հավաքածուների թվում միանգամայն արժանավոր տեղ ունի ներկայացված հավաքածուն, որի ժամանակավոր ցուցադրությունը կազմակերպված է Հայաստանի ազգային պատկերասրահում: Հավաքածուի այստեղ ցուցադրվող նմուշների թվում են ֆլամանդական ու ֆրանսիական գոբելենի 16-19-րդ դարերին վերաբերող աշխատանքներ, որոնք արված են արևմտաեվրոպական գեղանկարչության հայտնի վարպետների կազմած կարտոնների հիման վրա, աչքի են ընկնում կատարման բարձր որակով ու լավագույնս պատկերացում են տալիս ֆրանսիական ու բելգիական գոբելենի գեղարվեստական ու տեխնոլոգիական արժանիքների մասին:
Հավաքածուի կազմում կան պարսկական, ինչպես նաև փոքրասիական գորգագործական կենտրոններին ու Միջին Ասիային վերաբերող գորգեր:
Փոքրասիական գորգագործական ավանդույթների ուսումնասիրման առումով մեծ կարևորություն ունի խաչազարդ հորին¬վածքով բնորոշվող 17-րդ դարով թվագրված “Լորենցո Լոտտո” գորգը:
Այստեղ մեծաթիվ են հայկական գորգերը, որոնցից մի քանիսի վրա կան նաև հայատառ, թվակիր գրություններ: Այս առումով ուշագրավ է 1840 թվականին գործված “Ծաղկանախշ” /Արցախ,/, գորգը: Ցուցադրվում են “Խնձորեսկ” ,“Փառակա” ,“Խաչգորգ”, ”Արևագորգ” Արցախի, Տավուշի, Լոռվա, Սյունիքի, Վասպուրականի արևելան գորգագործական կենտրոններին վերաբերող մի շարք այլ գորգեր: Սակայն հավաքածուի գլուխգործոցները` 18-րդ դարով թվագրված դասական վիշապագորգ է, ու բուսածաղկային գորգերը, որոնք հայոց գորգագործական մշակույթի ուսումնասիրման հարցում ունեն սկզբնաղբյուրային նշանակություն:
Այսպիսով, Մուշեղ և Միքայել Չալոյանների գորգերի հավաքածուն ունի գիտական ու ճանաչողական մեծ նշանակություն, և դրա ցուցադրումը կարևոր ավանդ է հայոց գորգագործական մշակույթի ուսումնասիրման և հայոց գորգի հանրահռչակման գործում:
Պատմական գիտությունների թեկնածու, գորգագետ` Աշխունջ Պողոսյան
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվում է գեղանկարիչ Ռոմանոս Սարգսյանի /1928-1985/ անհատական ցուցահանդեսը:
Ծնունդով Թբիլիսցի արվեստագետը սովորել է Լենինգրադի /Ս. Պետերբուրգ/ Վ. Սերովի անվ. գեղարվեստի ուսումնարանում, ապա` Ի. Ռեպինի անվ. գեղարվեստի ակադեմիայում:
Մինչև 1961 թ. ապրել է Մոսկվայում, այնուհետև` Երևանում:
Ողջ կյանքի ընթացքում ստեղծագործելուն զուգահեռ զբաղվել է մանկավարժությամբ, դասավանդել է Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտում /ղեկավարել է գեղանկարի և կոմպոզիցիայի ամբիոնը, եղել է պրոռեկտոր/:
1983 թվականին նրան շնորհվել է Արվեստի վաստակավոր գործչի կոչում:
Ռ. Սարգսյանն աշխատել է զանազան ժանրերում, նրա ստեղծագործությունները ռեալիստական արվեստի արժեքավոր նմուշներ են:
ՀԱՊ-ում կազմակերպվող ցուցահանդեսը Ռոմանոս Սարգսյանի առաջին պատկերահանդեսն է հայրենիքում: Կներկայացվի հեղինակի ընտանիքի հավաքածուի որոշ մասը:
Բացումը տեղի կունենա 2013 թ. նոյեմբերի 5-ին , ժամը 15.00-ին:
Մարկ Շագալի (1887-1985) Ամառանոց Զաոլշյեում. Ինտերիեր. 1915 թ. ստեղծագործությունը այժմ` Հայաստանի ազգայի պատկերասրահի մշտական ցուցադրության ռուսական արվեստի բաժնում: